CROADVENTURECROADVENTURE
Forgot password?

Chorwacja w strefie Schengen – to już pewne!

Chorwacja w strefie Schengen – to już pewne!

Chorwackie wakacje bez granic!

To już pewne! Chorwacja od zostaje 27. członkiem strefy Schengen.

1 stycznia 2023 r. zniesione zostają kontrole graniczne

W czwartek 8.12.2022 ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich UE jednogłośnie podjęli decyzję potwierdzającą gotowość Chorwacji do przystąpienia do strefy.

Harmonogram wprowadzania ruchu bezgranicznego jest następujący:

* 1 stycznia 2023 zniesione zostają kontrole graniczne na przejściach lądowych ze Słowenią i Węgrami oraz na przejściach morskich z państwami członkowskimi strefy

* 26 marca 2023 zniesione zostają kontole na przejściach granicznych w portach lotniczych

Pomimo braku kontroli na granicach podróżujący i wypoczywający w Chorwacji nadal muszą posiadać przy sobie dokument tożsamości- paszport lub dowód osobisty, ważny przez minimum 90 dni od daty przekroczenia granicy Chorwacji. Obowiązek posiadania dokumentu dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Jednocześnie przypominamy, że sąsiadujące z Chorwacją Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Serbia nie są członkami strefy Schengen i ruch graniczny z tymi państwami odbywa się na dotychczasowych zasadach, z kontrolą dokumentów. Jest to szczególnie ważne dla osób, które podczas wakacji w Chorwacji planują wycieczki poza jej granice (np. Mostar, Međugorje) lub zmierzają na południe Dalmacji starą drogą przez Neum (obecnie na Pelješac prowadzi most i nie ma już takiej konieczności).

W Chorwacji zapłacisz w Euro

Od nowego roku Chorwacja jako swoją obowiązującą walutę wprowadza EURO. 

Pełne otwarcie granic i przyjęcie wspólnej europejskiej waluty z pewnością ułatwi naszym gościom planowanie i realizację wakacji!

Jeśli mają Państwo pytania odnośnie nowych regulacji granicznych i walutowych zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem w Chorwacji: chorwacja@crowonder.com

Podróżuj z nami!

Mamy nadzieje, że zachęciliśmy, bądź też utwierdziliśmy w przekonaniu, że Chorwacja to warta odwiedzenia destynacja turystyczna. Jeżeli planujecie Państwo zwiedzanie tego cudownego miejsca a nie wiecie jak się tam dostać, bo np. nie macie swojego środka transportu, spieszymy z pomocą! 

Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Przejdź do informacji o wycieczkach