CROADVENTURECROADVENTURE
Forgot password?

Euro w Chorwacji już od 2023 roku!

Euro w Chorwacji już od 2023 roku!

Już 1 stycznia 2023 roku Chorwacja przechodzi na Euro. Co to znaczy dla turystów odwiedzających ten piękny kraj?

Co zrobić z kunami, które pozostały po tegorocznych wakacjach?

Od 1 stycznia 2023 walutą obowiązującą w Chorwacji będzie euro!

Z pewnością ucieszy to osoby spędzające wakacje and Adriatykiem. Odwieczny dylemat na co i gdzie najlepiej zamienić złotówki odchodzi w przeszłość. Co jednak zrobić jeśli po tegorocznym urlopie zostały nam kuny? Bez obaw – nikt nie straci swoich pieniędzy.

Euro w Chorwacji

Jak będzie przebiegać wymiana waluty?

Od początku września do 31 grudnia 2022 w Chorwacji obowiązuje podwójne wykazywanie cen produktów i usług. Kwota na etykiecie produktu i na rachunku pokazana jest w kunach i dodatkowo przeliczona na euro po kursie 1 EUR = 7,53450 HRK. Jest to oficjalny kurs konwersji, z którym Chorwacja wchodzi do strefy euro.

Aby ułatwić przejście na nową walutę przez okres pierwszych 14 dni czyli od 1 stycznia (00.00) do 14 stycznia 2023 (24.00) dopuszczalne będą płatności gotówkowe w kunach i euro jednocześnie. Reszta będzie wydawana tylko w euro, a sprzedawca w jednej transakcji będzie mógł przyjąć maksymalnie 50 monet lub banknotów HRK.

Po 14 stycznia nie ma już możliwości płacenia w HRK ale do końca roku 2023 kuny będzie można (bez prowizji) wymienić na euro we wszystkich bankach, placówkach Finy oraz na poczcie w całej Chorwacji.

Od początku 2024 roku dawną chorwacką walutę przyjmują do wymiany jedynie placówki Narodowego Banku Chorwackiego (Hrvatska Narodna Banka- HNB)- banknoty bezterminowo, a monety tylko przez kolejne 3 lata.

Jesteśmy pewni, że nowa waluta usprawni rozliczenia w branży turystycznej i zaoszczędzi naszym gościom dodatkowych dylematów podczas przygotowań i realizacji wakacji.

Podróżuj z nami!

Mamy nadzieje, że zachęciliśmy, bądź też utwierdziliśmy w przekonaniu, że Chorwacja to warta odwiedzenia destynacja turystyczna. Jeżeli planujecie Państwo zwiedzanie tego cudownego miejsca a nie wiecie jak się tam dostać, bo np. nie macie swojego środka transportu, spieszymy z pomocą! 

Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Przejdź do informacji o wycieczkach