CROADVENTURECROADVENTURE
Forgot password?

Niezbędnik przedwyjazdowy. Nie zapomnij wybierając się do Chorwacji!

Niezbędnik przedwyjazdowy. Nie zapomnij wybierając się do Chorwacji!

Wybierasz się wkrótce na wymarzone wakacje? Upewnij się przed wyjazdem, że posiadasz wszystkie niezbędne lub zalecane dokumenty!

Ograniczenia w przekraczaniu granicy Republiki Chorwacji związane z epidemią Covid-19 zostały obecnie zniesione. Obywatele Unii Europejskiej przybywający do Chorwacji z innego kraju UE nie muszą posiadać tzw. paszportu Covid ani negatywnego testu!

1. Dokument podróżny

Chorwacja od roku 2013 jest członkiem Unii Europejskiej, ale niestety wciąż nie weszła w struktury Schengen (obszar, gdzie zniesiona została kontrola graniczna), dlatego też podróżujący do tego karju muszą na granicy okazać dokument tożsamości. Może to być tylko i wyłącznie paszport lub dowód osobisty, który jest ważny minimum przez 90 dni od daty przekroczenia granicy Chorwacji. Obowiązek posiadania dokumentu dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Bez jednego z wyżej wymienionych dokumentów nie ma możliwości przekroczenia granicy!

2. Formularz Enter Croatia

Wszyscy podróżujący do Chorwacji proszeni są o wcześniejsze wypełnienie formularza EnterCroatia, dostępnego w języku polskim. Nie jest to obowiązkowe ale zalecane.

Okazując paszport lub dowód osobisty na granicy system automatycznie wiąże numer dokumentu z wypełnionym formularzem, co usprawnia odprawę na granicy.

3. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Wyjeżdżając na wakacje do Chorwacji należy zabrać ze sobą kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Potwierdza ona prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie UE lub EFTA. Karta jest wystawiana dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny.

Karta EKUZ upoważnia do odbycia niezbędnego i nieplanowanego leczenia za granicą, na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju. W Chorwacji obowiązuje dwustopniowy system ubezpieczeń, a całkowicie bezpłatną opiekę zdrowotną mają tylko osoby posiadające dodatkowe ubezpieczenie tzw. dopunsko osiguranje. Oznacza to, że posiadacz karty EKUZ będzie zobowiazany do opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie przepisanych leków.

Więcej informacji na ten temat zamieszczamy w linku w dziale FAQ naszej agencji turystycznej Crowonder.

4. Dodatkowa polisa ubezpieczenia zdrowotnego

Z uwagi na to, że karta EKUZ nie obejmuje niektórych świadczeń (np. transport pacjenta do kraju) warto wykupić sobie prywatną polisę ubezpieczenia zdrowotnego, która zabezpieczy nas kompleksowo.

5. Ważne prawo jazdy i dokumenty pojazdu

6. Ważne karty debetowe lub kredytowe

Nie zapomnij przed wyjazdem sprawdzić ważność swoich kart płatniczych.

7. Gotówka

Obecnie płatności kartą są powszechnie akceptowane ale mogą zdarzyć się sytuacje, w których bedzie to niemożliwe. Warto zatem mieć przysobie zapas gotówki (np. w EUR) na drogę.

Podróżuj z nami!

Mamy nadzieje, że zachęciliśmy, bądź też utwierdziliśmy w przekonaniu, że Chorwacja to warta odwiedzenia destynacja turystyczna. Jeżeli planujecie Państwo zwiedzanie tego cudownego miejsca a nie wiecie jak się tam dostać, bo np. nie macie swojego środka transportu, spieszymy z pomocą! – Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Przejdź do informacji o wycieczkach